K vydávání zpráv reflektujících dopad změny výchovy

přidáno: 12. 2. 2018 6:21, autor: Jan Bažant   [ aktualizováno 12. 2. 2018 6:27 ]

Rodiče v rozvodovém řízení a syn docházeli ke klinickému psychologovi, syn byl v péči matky. V průběhu vedení přišli rodiče s již vytvořenou mimosoudní dohodou, podle které chlapec přešel do péče otce s pravidelnými kontakty s matkou. Fakt, že s dohodou přišli oba rodiče ovlivnil postoj psychologa k případu. Psycholog případ nevnímal jako konflikt rodičů bojujících o dítě, ale jako snahu najít nejvhodnější řešení. Po roce si v rámci běžné kontroly otec pro pediatra vyžádal zprávu o dopadu změny výchovy. Kontroly se účastnili jen otec a syn. Tuto zprávu pak otec použil jako důkaz pro soudní řízení ve věci trvalého převzetí syna do své péče.
Pro názornost uvádíme závěry zprávy a některé body stížnosti matky, níže pak reakce EK.

Závěr zprávy:
Změna výchovného prostředí v.s. přispěla k celkovému zklidnění situace. Chlapec doma bez větších výchovných potíží, v nové škole zatím bez referencí o problémech. Z mého pohledu se současné uspořádání rodinné situace jeví jako vhodné a doporučuji jej nadále zachovat.

Body stížnosti matky:
  1. Psycholog vyhotovil tuto zprávu bez mé přítomnosti a bez mé možnosti se k věci jakkoliv vyjádřit, přestože jsme tuto terapii u něj navštěvovali s bývalým manželem a našim dítětem společně.
  2. Psycholog se ani neobtěžoval mi zaslat kopii této zprávy, přestože měl na mě kontakt a byli jsem domluveni na společném postupu. O existenci této zprávy jsem se dozvěděla až z nahlédnutí do podkladů soudního procesu - můj bývalý manžel použil tuto lékařskou zprávu jako hlavní důkaz pro soudní řízení ve věci trvalého převzetí našeho syna do své péče.